Aktualności
Jak ułatwić dziecku pierwsze dni w przedszkolu

Witamy w przedszkolu

Pierwsze dni w przedszkolu to chwile ogromnych emocji u dzieci jak i rodziców. Adaptacja dziecka w przedszkolu może trwać nawet kilka tygodni. Dziecko poznaje w tym czasie nowe miejsce, nowe osoby, przystosowuje się do nowego rytmu dnia, a także musi zaakceptować panujące tam zasady. Nawiązuje nowe relacje z dziećmi i pracownikami przedszkola. To wszystko wymaga ogromnego wysiłku. Sprzyjające są regularność i rytuały, które powodują poczucie bezpieczeństwa.

Jak ułatwić dziecku pierwsze dni w przedszkolu?

1. Nie przeciągaj pożegnania w szatni – pomóż dziecku się rozebrać, pocałuj je na pożegnanie i wyjdź. Im dłużej się żegnacie, tym trudniej będzie dziecku się z Tobą rozstać. Lepiej, jeśli dziecko idzie samodzielnie do sali niż jest niesione na rękach. Żegnaj się z dzieckiem z uśmiechem, bądź spokojna/y.

2. Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu – w ten sposób nie pomagasz mu w trudnej sytuacji, tylko uczysz wytrwałości. Jeśli zrobisz to choć raz będzie wiedziało, że łzami można dużo wymusić. Możesz być pewna/y, że przy kolejnej okazji będzie płakało jeszcze bardziej.

3. Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola kupię Ci zabawkę lub słodycze – oczywiście możesz dziecku dać mały prezencik przy odbieraniu go z przedszkola, ale nie może on być formą przekupstwa.

4. Kontroluj to, co mówisz. To bardzo ważne. Zamiast: już możemy wracać do domu, powiedz: teraz idziemy do domu. Różnica jest niby niewielka, ale zauważ, że pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk. Sugeruje, że przedszkole jest dla dziecka sytuacją przymusową, drugie – nie, jest neutralne.

5. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Lepiej poczekać, aż dziecko samo poruszy temat. Pytaj o rzeczy miłe: z kim się bawiłeś, w jakie zabawy się bawiłaś?

6. Bądź na czas. Przyprowadzaj i odbieraj dziecko punktualnie. Rano dziecko musi się przestawić, jeśli spóźniacie się na zajęcia, jesteś zestresowana/y, śpieszysz się, nic dobrego z tego nie wyjdzie. Poza tym dziecko, jak gąbka, chłonie Twoje emocje. To samo z odbieraniem. Jeśli umawiasz się, że przyjdziesz po podwieczorku, dotrzymaj słowa. Nie mów: zaraz po ciebie wrócę, raczej określ porę dnia wskazując np. na posiłki, przyjdę po ciebie po obiedzie/ po podwieczorku. Dziecko dużo pewniej czuje się w przedszkolu, jeśli wie kiedy po nie przyjdziesz i może na Tobie polegać. Witaj się z dzieckiem z radością.